Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu spalinových cest
Vážení zákaznící,dovolte abych Vás seznámil s poznatky,ketré jsem nastřádal, při kontrolách spalinových cest dle nař.vl.91/2010.
Všichní víme,že situace ekonomického rázu v domácnostech není ideální, ale myslím, že
na odbornou prohlídku spalinových cest je třeba myslet a pozvat kominíka do domácnosti.
Závady na spalinových cestách jsou dost časté, ale co si budem namlouvat - mnoho majitelů po kontrole kde byly zjištěny závady dospěje k názoru, že to fungovalo 20 let, tak to bude fungovat dál a závady nenechá odstranit, kominíka znovu neobjedná nebo zkouší štěstí u jiného kolegy, který dá kladný posudek na spalinovou cestu.
Toto je krátkodobé řešení a časem se vymstí. Dále je nutno opravdu zajistit přístup ke spalinovým cestám od spotřebičů. Je nutno zajistit bezpečný přístup ke komínům.tzn: často poškozené komínové lávky,stoupací žebříky- i toto je povinnost majitelů objektu.
Nezapomínejte na rekreační objekty! I plynové spotřebiče mají komín.
Zkrátka a dobře
Povinná roční kontrola komínu
a revize komínových spalinových cest
Od 1.1.2011 vzniká pro většinu vlastníků nemovitostí nová povinnost. Důvodem je, že k tomuto dni vstupuje v platnost Nařízení vlády č.91/2010 o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, které předepisuje pravidelné čištění a kontroly všech spalinových cest, tj. spotřebičů, kouřovodů a komínů. Hned v úvodu je třeba zdůraznit, že zákonné povinnosti vznikají u všech spotřebičů, které produkují spaliny, a to bez ohledu na to, které palivo spalují, či zda se spaliny vypouštějí komínem nebo například kouřovodem na fasádu. Přestat číst mohou tedy jenom ti, kteří k vytápění používají pouze elektřinu, solární nebo termální energii.
Údržba komínů a kouřových cest má bohatou tradici sahající několik století do minulosti. Nutnost údržby a kontroly byla, je a patrně ještě dlouho bude dána tím, že topná soustava je zdrojem největších rizik spojených s užíváním jakékoliv stavby. V prvé řadě je tu riziko požáru, který spolehlivě ničí rozsáhlé majetky, ale nelze opomenout ani riziko otravy kysličníkem uhelnatým, která ročně stojí život několika desítek našich spoluobčanů. V poslední době vstupuje do hry i finanční hledisko, protože udržovaná a optimalizovaná spalinová cesta dokáže ročně ušetřit nemalé finanční prostředky.
Co tedy obsahuje výše zmiňované Nařízení vlády?
Pro snazší orientaci ve zjednodušené formě:
1) sjednocuje a vymezuje terminologii, aby bylo jasné, co je co a nedocházelo nadále k někdy až absurdním případům vznikajícím použitím termínů jako např. „prohlídka, návštěva, posudek, komín“ apod.
- spalinová cesta – má obecně tři části: spotřebič, kouřovod a komín, přičemž v konkrétním případě nemusí být všechny použity (např. plynový turbo kotel s vyústěním skrze fasádu má pouze spotřebič a kouřovod). Dosud byla obecně zažita představa, že všem kontrolám podléhá pouze komín.
- čištění spalinové cesty – odstranění nečistot vzniklých spalováním ze spotřebiče, kouřovodu a komínu
- vybírání nečistot – odstranění nečistot nahromaděných během provozu a čištění
- kontrola spalinové cesty – odborná kontrola funkčnosti spalinové cesty
- revize spalinové cesty – první detailní kontrola spalinové cesty při jejím uvedením do provozu, nebo po každé její změně
2) definuje, které spalinové cesty se musí kontrolovat:
- všechny, které se během roku používají. Nekontrolované spalinové cesty se používat nemohou.
3) definuje četnost kontrol, čištění a vybírání nečistot běhen jednoho roku:
- minimálně 1 x ročně musí být každá spalinová cesta kontrolována, čištěna a vybírána. Pro většinu spalinových cest je četnost vyšší.
4) definuje, kdo je oprávněn jakou činnost vykonávat:
- vybírání a čištění je možno provádět svépomocí, kontrolu musí provádět firma nebo živnostník v oboru kominictví a revizi pouze revizní technik se speciálním oprávněním